Ko apskatīt Siguldā? Ideju ir vairāk nekā vienā dienā laika, tāpēc šoreiz izvēlējāmies apļveida maršrutu, lai auto varētu atstāt vienā punktā un pēc iespējas vairāk izstaigāt ar kājām, bet pārējos Siguldas apskates objektus pietaupīt kādai citai dienai. Aptuveni 14 km garā pārgājiena laikā redzējām gleznainus skatus pāri koku galotnēm, klinšu atsegumus, Gūtmaņa alu (kā tad bez tās) un kārtīgi saelpojāmies svaigu gaisu.
Neliels brīdinājums – ja plānojat pārgājienu pa Siguldu ziemā, kad viss piesnidzis – iesaku vispirms izvērtēt savu sagatavotību, jo uz savas ādas izbaudījām, ka nogāzes, pa kurām ved taka ir slidenas un kāpjot lejā vairākas reizes paslīdējām, nokritām un divreiz pat neatlika nekas cits kā šļūkt lejā no kalna… Bet ja tas jūs nebaida – tad uzvelciet zābakus ar kārtīgām gropītēm, ielieciet somā termosu ar karstu tēju un dodieties piedzīvojumā. Citos gadalaikos šādai problēmai nevajadzētu būt.
Tips: Pārgājiena maršruts
Distance ar kājām: ~14km
Izmaksas: Bezmaksas
Ķeizarskats – skaista vieta Siguldā, kur palūkoties uz koku jūru no augšas
Savu pastaigu sākām ar burvīgu skatu pāri koku galotnēm , kas tālumā saplūst tādā kā migliņā… viena no tipiskajām asociācijām ar Siguldu, ja nekļūdos. Šī varētu būt lieliska vieta kur klusi malkot tēju vai kafiju un skatīties uz upi, kas vijas lejā.
Šeit mēs izvēlējāmies grūtāko ceļu un devāmies lejā pa diezgan stāvu kalnu, kurš ziemā bija īpaši slidens, lai gar upi dotos uz Velna klintīm. Pēc Google maps iznāk, ka ir alternatīva versija – doties pa ceļu līdz Kājnieku tiltam un tad no kājnieku tilta pa taciņu līdz klintīm, ko visticamāk var izmantot, ja laika apstākļi kāpienu lejā no kalna padara pārāk bīstamu, tomēr, tā kā paši izvēlējāmies doties lejā pa kalnu, šo alternatīvu nevaru pilnībā izvērtēt.
Velna klintis un taka gar Gauju
Aptuvena atrašanās vieta kartē
Kādu laiciņu sanāk baudīt mieru ejot pa skaistu meža taku, gar upi , līdz vietai, kur otrā Gaujas pusē redzami orandžbrūni klinšu atsegumi un tajos paslēpta arī Velnala, kas esot sena kulta vieta. Klāt šai alai gan, diemžēl, piekļūt nav iespējams.
Pārgājiens pa Siguldu turpinās ar Kājnieku tiltu pār Gauju
Tiltu pamata uzdevums ir ļaut cilvēkiem šķērsot upi, bet nereti tie ir arī skaisti veidoti un fotogēniski – tāds ir arī Kājnieku tilts pār Gauju. Neatceros no kurienes nācis šāds ticējums, bet bērnībā kāds man stāstija, ka pirmo reizi dodoties pāri tiltam, pār kuru nekad neesi gājis, varot iedomāties vēlēšanos. Nezinu vai tas tiešām tā ir, bet par sliktu jau nenāk un ļauj staigājot padomāt par to, ko dzīvē vēlies.
Ko var redzēt pastaigājoties pa Piķenes krauju
Aptuvena atrašanās vieta kartē
Tālāk turpinājām ceļu gar Gaujas otru krastu pa Piķenes krauju – pastaiga ved pa meža taku, bet vienā sānā redzami klinšu atsegumi, un ja uzmanīgi tiem seko tad ziemā , kad ārā ir kārtīgi mīnusi var ieraudzīt arī nelielu ūdenskritumiņu, kas sasalis veido lāstekas un Mazo Velnalu, kuru var atpazīt pēc tādas kā kolonnas, kas sadala alas ieeju uz pusēm.
Jābrīdina, ka šeit vietās, kur sanāk kāpt uz leju ziemā ir īpaši slidens un jābūt uzmanīgam.
Tā kā interesantu vietu ko apskatīt Siguldā ir ļoti daudz, kad pēc garāka gājiena gar Gauju nonācām vietā kur virziena rādītājs uz vienu pusi rāda Tiltu pār Gauju, kas ļautu nonākt atpakaļ otrā krastā un apskatīt, piemēram, panorāmas ratu vai Livonijas ordņa pilsdrupas , bet otrā virzienā rāda uz Krimuldas pili, nonācām izvēles priekšā. Izlēmām, ka dosimies līdz Krimuldas pilsdrupām un tad pa kalnu lejā uz Gūtmaņa alu, bet no gūtmaņa alas uz Tiltu pār Gauju. Krimuldas pilsdrupas, diemžēl lielu iespaidu uz mani personīgi neatstāja – maz kas no tām saglabājies, bet Gūtmaņa ala likās gājiena vērta. Ja Gūtmaņa alu esat jau vairākkārt redzējuši, iespējams, jums interesantāk varētu likties izlaist šo maršruta daļu un uzreiz doties uz Tiltu pār Gauju.
Vai pastaiga pa Siguldu ir iedomājama bez Gūtmaņa alas?
Šeit biju piestājusi vairākas reizes, bet tas bija tik sen, ka biju aizmirsusi cik šī ala patiesībā liela. Un pilna ar dažādiem skrāpējumiem no seniem laikiem. Šoreiz acīs iekrita vairāki gravējumi kas saistīti ar skolām. Interesants fakts ko es iepriekš nezināju – agrāk gravējumus uz alas sienām veikuši par samaksu.
Atpakaļ ceļš ar pieturu pie Panorāmas rata un lielā S! burta
Atpakaļ devāmies pēc kartes, pa īsāko ceļu , kas ņemot vērā gabalu, ko bijām nogājuši līdz Gūtmaņa alai nebija nemaz tik īss, piestājot tikai vēl vienā punktā – pa trepītēm, kas ved augšup tieši aiz Tilta pār Gauju (augstais kāpiens bija īsts kardio treniņš) nonācām pie slavenā Panorāmas rata un populārās foro vietas – burta S ar izsaukuma zīmi. Šeit var uzņemt, manuprāt, ļoti skaistas bildes, jo fonā paveras brīnišķīgs skats ar nogāzi un koku galotnēm.
Sigulda šķiet katrā gadalaikā ir citāda – vai vismaz sajūta ir citāda, tāpēc pat ja ir sanācis Siguldas apskates objektos paviesoties zelta rudenī, iesaku aizbraukt arī vasarā vai ziemā, paskatīties uz vietām un lietām caur citu krāsu filtru. Šis maršruts ir tikai viena ideja – vēl palika daudz neapskatītu vietu kā pašā Siguldā, tā tuvākajā apkārtnē par kurām, cerams, savos iespaidos varēšu padalīties nākotnē.
Ko vēl apskatīt Siguldā?
Mazāk zināmas vietas – Sateseles kanjons, Kraukļu aiza, Daudas ūdenskritums…