Ko stāsta Baldones stāstu takas? Tās ar lepnumu stāsta par Baldones slavenajiem purviem un sēravotiem. Tās čukst par mežiem, kur paslēptas gleznas un observatorija. Un kliedz, no Riekstu kalna skatu torņa.
Turpinot stāstu sēriju par vietām, uz kurām brīvdienu izbraucienā no Rīgas iespējams nokļūt ar sabiedrisko transportu, dosimies noskaidrot, ko apskatīt Baldonē.
Izvēles, izvēles… Kuru Baldones stāstu taku maršrutu izvēlēties?
Nezinu vai esi dzirdējis, bet Baldones stāstu takās ir 5 dažādi maršruti. No kā, protams, rodas jautājums – kurš būs tas īstais un vienīgais.
Tā kā par vēsturi kara griezumā neinteresējos, tad Baldones militārā mantojuma maršruts no cīņas par manu sirdi tika izslēgts uzreiz un par to es nemācēšu pastāstīt. Bet Mazais loks, Mercendarbes taka un Riekstu kalna taka patiesībā ir mazākas daļiņas no Baldones stāstu taku Lielā loka. Tāpēc nestrebsim karstu – šajā virtuālajā tūrē iepazīstināšu Tevi ar visiem tiem Baldones stāstu taku Lielā loka pieturas punktiem, kurus atceros, lai beigās Tu pats varētu pieņemt lēmumu vai Tevi interesē māte, meita vai kleita.
Baldones stāstu taku Lielais loks
Pareizi, protams, būtu bijis sākt pastaigu ar pirmo punktu pie Baldones sporta kompleksa, bet tā kā man vienmēr viss sanāk ačgārni mēs rakstīsim paši savu stāstu un sāksim ar (oficiāli) otro takas pieturas punktu…
Baldones lepnums – sēravots Ķirzaciņa (un draugi)
Baldones stāstu taku Lielā loka un Mazā loka daļa.
Nu tad dosimies uz Ceriņu parku sasveicināties ar Ķirzaciņu – statuju, vai varbūt pareizāk būtu teikt strūklaku, kurai no mutes tek Baldones slavenais sērūdens.
Tikko pienākot smaka nav jūtama, bet ja piebāž klāt roku… uh, pamatīgs vecu olu aromāts.
Padzerties sērūdeni atnācis arī kāds vietējais, kurš dod vērtīgu padomu – kad esat nonākuši pie purva, tad ne solīti nost no takas, tur esot pilns ar akačiem. Un pastāsta arī to, ka uz veikala jumta tagad esot 5G tornis, un ka Baldonē esot draudzīgi kaķi. Šīs dienas interesantie fakti ievākti jau pirmajā pieturas punktā.
Parkā iespējams apskatīt arī Ķirzaciņas draugus – Vāveri, kuru pamanīsi arī Baldones ģērbonī un dziednieciskā ūdens aizbildni svēto Māru.
Bet tagad – vai esi gatavs sākt aptuveni 20km garu pastaigu?
Vēl tikai viens ļoti nozīmīgs sīkums…
Lai stāsti nebūtu jāizfantazē pašam – Baldones stāstu takās pieejams bezmaksas audiogids
Tāpēc velkam ārā viedtālruni, noskanējam QR kodu un… bungu rīboņa… nekā! Ieraksts nav atrasts. Kas tad nu? Vai tiešām audiogids vairs nav pieejams?
Nē, patiesībā šis ir viens no tiem “nemet plinti krūmos” momentiem, jo, kad noskanējam otru QR kodu, kas ir nevis uz Ķirzaciņas, bet gan uz pretī esošā stenda, tiekam gan pie audio gida, kas pastāsta interesantus faktus par konkrēto apskates punktu, gan pie takas kartes.
Nu tad beidzot tiešām esam gatavi doties.
Sākumā sarkanās pēdiņas ved mūs pa ceļu, lai mēs varētu apskatīt Baldones koka arhitektūru, bet pēc tam tās aicina mūs doties Baldones mežos.
Dūņu purvs – pirmā dūņu atradne Baldonē
Baldones stāstu taku Lielā loka un Mazā loka un Mercendarbes takas daļa.
Pēc kāda brītiņa neliels sānceļš aicina mūs uz purvu.
Priekšā var redzēt, kā vietām cauri meža zaļajai masai spīd ūdens laukumi, kuros grimst koki.
Bet tas arī viss – tālāk ir strupceļš.
Kur tad te, gribēdams var nokāpt no takas? Nekāpsi jau pa taisno ūdenī, vai ne? Tas tiešām nebūtu prātīgi.
Griežamies apkārt un ejam tālāk.
Priekšā stāv izvēle – sekot zilajām pēdiņām pa Mazo loku vai Sarkanajām pa lielo.
Kā jau solīju, mēs, protams, iesim pa Lielo, lai redzētu pēc iespējas vairāk.
Mercendarbes muižas piknika vieta
Baldones stāstu taku Lielā loka un Mercendarbes takas daļa.
Kad noiets jau kārtīgs gabals, gribas piesēst un apēst kādu līdzpaņemto maizīti.
Laikam jau ap šo vietu daudziem ceļotājiem vēders sāk kurkstēt, jo pie Mercendarbes muižas ir iekārtota lieliska piknika vieta. Te ir divi galdiņi ar krēsliem, vienā pusē ir dīķis, kurā kurkst vardes, bet otrā muižas ēka, kurā atrodas Baldones muzejs.
Kad elpa atvilkta pa ceļu cauri skaistai koku alejai dosimies nākamās apskates vietas virzienā. Tevi gaida kas pavisam mierpilns.
Gleznainais Liliju ezers
Baldones stāstu taku Lielā loka daļa.
Mierīgajā ezera ūdenī atspīd pretējās puses koki. Ainava ir perfekta. Te varētu nākt gleznot!
Instagrama slavenā laipiņa, gan protams, pilna ar cilvēkiem. Pat neskatoties uz to, ka viens gals nedaudz applūdis, un lai tur tiktu, visticamāk nāktos samērcēt kedas.
PS – tiem, kas neieturēja pikniku pie Mercendarbes muižas šeit tiek dota otrā iespēja. Bet uz galdiņu konkurence ir lielāka.
Baldones observatorija
Baldones stāstu taku Lielā loka un Riekstukalna takas daļa.
Baldones observatorija kā tāds pūpēdis paslēpusies mežā startp kokiem.
Iekšā ieiet nevaram (ekskursija iepriekš jāpiesaka), bet, fakts ka iekšā atrodas lielākais teleskops Baltijā uzreiz piešķir ēkai ar apaļo jumtu nozīmīguma sajūtu.
Un ja patiešām nagi niez uzzināt kā tad tur iekšā izsktās, tad 3D telpas skatu iespējams aplūkot baldonesobservatorija.lv
No Riekstu kalna skatu torņa Baldonē var redzēt pat Rīgu!
Baldones stāstu taku Lielā loka un Riekstukalna takas daļa.
Ja es Tev tagad paprasīšu – “uz kuru pusi ir Rīga”? Vai Tu varēsi man atbildēt?
Kad uzkāpsim tornī varēsi, jo starp panorāmas skatiem uz koku galotnēm, tālumā var saskatīt arī ar neko citu nesajaucamo televīzijas torņa smaili un citu Rīgās ēku aprises.
Pa ceļam ir arī Riekstu kalna slēpošanas trase, bet tā, manuprāt, ir daudz interesantāka ziemas sezonā.
Baldones Pladu purvā ne solīti nost no takas!
Baldones stāstu taku Lielā loka un Riekstukalna takas daļa.
Tālāk mūs sagaida purvs – ar duļķainu, aizaugušu upes formas ūdenstilpni un koka laipu. Tad šis ir tas purvs, par kuru brīdināja – ne solīti nost no takas!
Ejot pa laipiņu var redzēt, ka kāds cits tūrists pie šī vērtīgā brīdinājuma nav ticis. Blakus taciņai tiešām dziļa, zābaka formas bedre. Bet tikai viena zābaka apmēros, tātad šim ceļotājam viss beidzies laimīgi. Jebkurā gadījumā – klausi padomam un priecājies par dabu no takas.
Kur tad ir tas Baldones stāstu taku velnakmens?
Neoficiāli? Baldones stāstu taku Lielā loka un Riekstukalna takas daļa.
Tālāk uz takas ir norāde – Velnakmens vieta.
Bet kur tad pats Velnakmens?
Velnakmens nav (noplāta rokas), tas jau sen saspridzināts. Palikusi tikai liela bedre vietā kur tas stāvējis.
Tas vai vieta, kurā kaut kad kaut kas ir bijis, vēl aizvien ir apskates vieta arī tad, kad tas kaut kas tur vairs nav, laikam ir diskutējams jautājums. Bet hei, citādi es laikam nekad nebūtu zinājusi, ka te kādreiz bijis Velnakmens.
Ieraugi iepriekš apskatītās vietas citās krāsās Baldones Meža galerijā
Neoficiāli? Baldones stāstu taku Lielā loka un Riekstu kalna takas daļa.
Vai esi gatavs pabaudīt nedaudz mākslas?
Ir tās vietas, kurās sākumā liekas, ka būs tikai drusciņ, bet tad izrādās ka tās tikai turpina un turpina dot. Ieejot Meža galerijā, starp kokiem pamanīsi pāris gleznas. Ir glezna ar maziem caurumiņiem, kas stāsta par debesīm, ir briedis ar četriem gadalaikiem… Bet kad iesi tālāk, sapratīsi ka gleznu ir vairāk nekā sākumā likās, tās vienkārši paslēpušās starp kokiem, aiz takas līkumiem.
Gleznas veidotas visdažādākajos stilos, bet drīz vien tu attapsies, ka ir kaut kas, kas tās vieno – tajās attēlotas Baldones vietas, kuras tu apmeklēji šīs pastaigas laikā. Slēpošanas kalns, Lilijas ezers, Baldones meži…
Ļoti skaisti.
Baldones stāstu taku noslēdzam ar Balto pili
Baldones stāstu taku Lielā loka un mazā Loka daļa.
Cik šiki ir iet uz skolu pilī?
Kā odziņa mūsu pastaigas beigās ir salīdzinoši mazā, bet glītā, Baltā pils. Tajā šobrīd ierīkota mūzikas skola.
Ja paskatās uz jauko ēku ar spoži baltajām sienām un tornīšiem, nemaz neticas ka tā kādreiz piedzīvojusi kara hospitāļa šausmas un bērnu patversmes skumjas. Vai ne?
Kaut kur tepat jābūt arī Zirgu tramvaja replikai, bet to kaut kā palaidām garām.
Baldones Sv. Miķeļa baznīca un Baldones kultūras centrs
Baldones stāstu taku Lielā loka un mazā Loka daļa.
Sameloju – Baltā pils nebija takas pēdējais pieturas punkts. Vēl ir dažas interesantas ēkas. Viena no tām ir skaista, dzeltena baznīca.
Un savdabīgs apskates objekts ir arī Baldones Kultūras Centrs. Es ievēroju tikai to, ka uz ēkas ir liels uzraksts Kinoteātris Baldone, bet pēc tam internets man pastāstīja, ka fasādes aukšdaļa rotāta ar stilizētiem liellopu galvaskausiem. Jokaina izvēle.
Tagad gan pastaiga ir noslēgusies.
Vai izdevās saprast kura no Baldones Stāstu takām ir piemērotāka tev?
Mans padoms īsumā būtu tāds – ja vēlies kārtīgi izstaigāties un spēj saskatīt skaisto mežos, ezeros un purvos, tev varētu patikt Stāstu taku lielais loks. Bet ja Tevi vairāk piesaista cilvēku veidoti apskates objekti un foto vietas (vai arī gribas saīsināt distanci), tev vairāk varētu patikt Mazais loks vai Riekstu kalna taka.
Visus maršrutus vari apskatīt Ķekavas tūrisma lapā.
Bauska
Vēl viens galamērķis ko no Rīgas var sasniegt ar sabiedrisko transportu