Viesošanās Bosnijas un Hercegovinas pulsējošajā sirdī – Sarajevā, ir kā brauciens galvu reibinošā karuselī, kur kopā jaucas visdažādākās krāsas, kultūras un sāpes. Šī ir pilsēta, ar nesalaužamu garu, kas ir gatava citiem parādīt gan savus arhitektūras dārgumus, gan savas pagātnes rētas.
Klaiņojot pa pilsētas ielām, tu sastapsi neticamus kontrastus. Aiz viena stūra tevi sagaida tirgus, kurā kūsā dzīvība, bet aiz otra Sarajevas rozes asiņainās ziedlapiņas atgādina par dzīvēm, kuras tika pārtrauktas pārāk ātri. Bet ja tu pacelsi acis augšup, tu ieraudzīsi Sarajevas Olimpisko kalnu. Šajās ielās kopā sajaucas Osmāņu, Austro-Ungārijas un Jugoslāvijas liecības, kas padara Sarajevu par pilsētu, kuras stāstu nav iespējams aizmirst.
Atrašanās vieta: Sarajeva, Bosnija un Hercegovina
Izmaksas: Maksas un bezmaksas objekti
Ilgums: Mēs Sarajevā pavadījām ~24h
Kā nokļūt: Ar auto vai sabiedrisko transportu līdz Sarajevas centram. No turienes visi objekti ir kājām gājiena attālumā
Apskati pilno Horvātijas – Bosnijas un Hercogovinas maršrutu
Ko apskatīt Sarajevas vecpilsētā?
Cik baložu vari saskaitīt pie Sarajevas Sebilj strūklakas?
Lai pilnībā izjustu Sarajevas pulsējošo enerģiju, jādodas uz Baščaršija laukumu. Šī ir vieta, kur vienmēr kūsā dzīvība. No apkārtējajām kafejnīcām un tirgus stendiem pie tevis plūst cilvēku čalas. Vietējie steidzas savās ikdienas gaitās. Savukārt tūristi piestāj, lai uzņemtu bildi ar šī laukuma zvaigzni: Osmāņu stila Sebilj strūklaku, kas jau vairākus gadu simtus piedāvā atspirdzinājumu gan ceļotājiem, gan pilsētas viesiem. Tā lepni stāv pašā laukuma centrā un izrāda savas koka mežģīnes, smalkos grebumus un zaļo kupola jumtu.
Šeit tev ir jāizdara ļoti nopietna izvēle. Vai tu vēlies vēl kādreiz atgriezties Sarajevā? Leģenda vēsta, ka ja tu padzersies no šīs strūklakas, tu noteikti Sarajevā atgriezīsies.
Taču izrādās ka strūklaikai uz tūristu uzmanību ir arī konkurence. Laukumā tevi sagaida simtiem baložu, kuri čum un mudž pa zemi, radot ilūziju, ka laukumu klāj dzīva, pūkaina sega. Vai tu kādreiz esi redzējis tik daudz baložu vienu viet?
Pievienojies Sarajevas ēdiena un kultūras tūrei
Vai esi izsalcis? Sarajeva ir jāizbauda ne tikai ar acīm, bet arī caur garšas kārpiņām.
Šī tūre piedāvā iespēju izbaudīt Bosnijas un Hercegovinas bagātīgo kultūru caur visām maņām. Tavas garšas kārpiņas lēkās no prieka, kad tās iepazīsies ar baklavu un turku saldumiem. Bet tavu prātu aizraus gida stāsti par vietējo kultūru, vēsturi un tradicionālajiem amatniekiem, kurus viņš stāsta ar patiesu lepnumu par savu dzimteni. Un ja tev ir kādi jautājumi – nekautrējies pajautāt.
Vairāk par tūri, un lietām ko nogaršot Sarajevā lasi šeit:
Vai arī dodies izpētīt Sarajevas tirgu (Baščaršija) pats
Osmāņu impērijas laikos Sarajeva uzplauka kā tīrzniecības pilsēta. Ir pagājuši daudzi gadsimti, pie varas bijuši dažādi valdnieki un notikušas dažādas tehnoloģiju revolūcijas, bet vēl aizvien Sarajevas tirgus ir un paliek šīs pilsētas pulsējošā sirds.
Ja tev galva reiba jau Mostarā, tad saturies, brīdinu, ka Sarajevas Baščaršija tirgus ir kā Mostaras tirgus uz stereoīdiem. Šeit tirgus ir lielāks, košāks, raibāks. Tas ir gluži kā labirints, kas pilns ar mazām ieliņām, kurās rindojas neskaitāmi, šarmanti veikaliņi.
Klaiņojot pa tirgu tu atradīsi tādus dārgumus kā vietējās delikateses, tradicionālos kafijas vārāmos, unikālas rotaslietas un pat kara laika lādiņus, kas pārvērsti mākslasdarbos. Iespēja, ka tu dosies prom tukšām rokām ir diezgan maza.
Bet iepirkšanās pieredze nav vienīgais piedzīvojums, ko sola Sarajevas tirgus. Šajās ieliņās slēpjas arī vairāki interesanti arhitektūras objekti. Viens no tiem ir Sarajevas pulksteņa tornis.
Sarajevas pulksteņa tornis rāda Ala Turca laiku
Vai esi dzirdējis par Ala Turca laiku?
Ja Tu paskatīsies uz Sarajevas pulksteņa torni un tad uzmetīsi aci pats savam pulkstenim, tu pamanīsi, ka tie rāda dažādus laikus. Bet abi ir pareizi. Ko?
Laika sistēma, kurai sekojam mūsdienās paredz, ka diennakts tiek sadalīta 24 stundās un katra stunda ir 60 minūtes gara. Bet Osmāņu impērijā tika izmantota cita laika sistēma, saukta par Ala Turca laiku, kura paredz, ka diennakts tiek sadalīta divos 12 stundu intervālos, no kuriem viens ir no saullēkta līdz saulrietam (diena) un otrs no saulrieta līdz saullēktam (nakts). Tas nozīmē, ka vienas stundas garums nebija fiksēts un mainījās līdzi ar sezonām. Piemēram, ziemā viena stunda naktī ir garāka nekā viena stunda dienā, jo šajā periodā diennaktī ir vairāk tumšā laika (bez saules) nekā gaismas. Bet vasarā ir otrādi.
Nekad neesi dzirdējis par šādu laika skaitīšanas sistēmu? Nešausti sevi. Visticamāk, tas ir tāpēc, ka pasaulē ir palicis tikai viens publiskais pulkstenis, kas rāda Ala Turca laiku. Un tas stāv tavā priekšā. Liela daļa tūristu Sarajevas pulkstenim paejot garām, pat nenojaušot, par tūkstošiem gadu seno tradīciju, kuru tas glabā. Bet tagad tu zini tā noslēpumu. Un te tev būs vēl viens – lai šāds pulkstenis būtu precīzs, ir nepieciešama konstanta manuāla regulēšana. Kas nozīmē, ka Sarajevā vēl aizvien eksistē tāda sen aizmirsta profesija kā “laika uzraugs”, kura pienākums ir pulksteni pagriezt, lai tas rādītu pareizu Ala Turca laiku.
Sarajevas rātsnama (Vijećnica) spožums
Sarajevas rātsnamu nav iespējams nepamanīt. Tas ir grezns, krāšņš un tā košās krāsas noteikti piesaista uzmanību. Siltie dzeltenie un košie oranžie toņi, apvienoti ar rotaļīgām svītrām, piedod ēkai silto zemju vēsmas, un jautru noskaņu, bet izsmalcinātās, elegantās detaļas, piedod rātsnamam greznības un varenības sajūtu.
Stāvot iespaidīgās fasādes priekšā, var rasties aizdomas, ka ēka atspoguļo Sarajevas Osmāņu arhitektūru. Arkas un izsmalcinātie rotājumi tiešām atsauc atmiņā islāma mākslas stilu. Taču patiesībā šis arhitektūras brīnums ir celts neomauru stilā – 19. gadsimta Eiropas arhitektūras virzienā, kas tiecās romantizēt un atklāt islāma dizaina burvību no jauna. Šis stils ir ideāli piemērots Sarajevai – pilsētai, kurā dažādas kultūras un vēstures slāņi saplūst harmoniskā vienotībā.
Kas Sarajevas rātsnamam vēderā
Maksas ieeja – cenas un darbalaiki
Sarajevas rātsnama interjērs ir tikpat grandiozs kā tā eksterijers. Var gadīties, ka ienākot lielajā ieejas zālē tev aizrausies elpa. Šeit katrs kvadrātcentimetrs ir žilbinošs. Tavs skatiens ceļo no greznajiem rakstiem uz grīdas pie kolonnām un dekoratīvajām arkām. Tad tavu uzmanību piesaista interesantie sienu gleznojumi, līdz beidzot tavs skatiens apstājas pie satriecošas, krāsanias vitrāžas, kas sedz griestus. Ir grūti aptver kā tik daudz skaistuma var satilpt vienā vietā.
Pēc šī grandiozā pieteikuma, tavas acis ir nedaudz abžilbušas no greznības, un pārējās Sarajevas rātsnama telpas šķiet vienkāršākas.
Brīdinājums: turpmākā raksta daļa runās par ar karu un sāpēm saistīto Sarajevas pusi. Ja saproti, ka šādu saturu nevēlies lasīt, vari to izlaist pārlecot uz trešo raksta daļu šeit.
Tomēr, lai cik spožs un prieka pilns nebūtu šīs ēkas interjers, tajā slēpjas arī dziļas skumjas un tumsa. Sarajevas rātsnama pirmajā stāvā ir izveidota izstāde par kara laika noziegumiem pret cilvēkiem. Tā ir vissirdi lauzošākā lieta, ko es jebkad esmu redzējusi. Es no šīs izstādes iznācu raudādama, jo vienkārši nespēju saprast, kā kāds cilvēks spēj pakļaut otru cilvēku tādām ciešanām.
Uz šīs skumjās nots, mēs uz brīdi pievērsīsimies skumjākajām nodaļām Sarajevas stāstā. Šī tomēr ir pilsēta, kur sākās Pirmais Pasaules karš un pilsēta, kas izturēja dzīvi ielenkumā, tāpēc tajā ir atrodamas vairākas izstādes un vietas, kas piemin šos tumšos notikumus. Es apmeklēju tikai dažas, jo tas bija viss ko mana sirsniņa spēja izturēt.
Sirdi lauzošie stāsti no Sarajevas pagātnes
Izrādi cieņu apmeklējot Sarajevas mūžīgo liesmu
Lai pieminētu un godinātu tos, kas savas dzīvības zaudējuši Otrajā Pasaules karā, kad Sarajeva cīnijās par savu brīvību, Sarajevas, lauru vainaga ieskauta deg mūžīgā liesma.
Sāpes, kas slēpjas Sarajevas rozēs
Pastaigājoties cauri Sarajevai tu uz asfalta nevari nepamanīt plaisas un caurumus, kas piepildīti ar sarkanu krāsu un izskatās gluži kā izlietas asinis. Tās ir Sarajevas rozes. Kluss, bet stindzinošs atgādinājums, par vietām, kur laikā, kad Sarajeva atradās ielenkumā, lādiņu eksplozijas atņēma daudzu cilvēku dzīvības.
Šīs patiesi ir pilsētas rētas, kuras nekad pilnībā nesadzīs. Sarajevā esot atrodamas aptuveni 200 šādas rozes un katra no šīm rozēm stāsta stāstu par neizmērojamu zaudējumu, un atgādina par pilsētas un tās iedzīvotāju neizmērojamo izturību.
Man šķiet, ka pēc šī, mums vajag nedaudz izvēdināt galvu un nožāvēt asaras. Šādos gadījumos lieliski palīdz kalnu gaiss. Tāpēc tālāk dosimies uz Trebević kalnu.
Ko apskatīt Sarajevas olimpiskajā kalnā?
Pacelies elpu aizraujošos augstumos, bez vajadzības iesvīst: Sarajevas trošu vilcieniņš
Maksas ieeja – cenas un darbalaiki
Kaut arī pārgājiens līdz Trebević kalna virsotnei izklausās pēc piedzīvojuma, aptuveni 8 stunas ilga pastaiga vienā virzienā īsti neietilpst mūsu piepildītajā ceļojuma plānā. Bet par laimi ir vieglāks un ātrāks veids, kā izbaudīt skatu no Olimpiskā kalna virsotnes, bez liekas piepūles – brauciens Sarajevas trošu vilcieniņā.
Paceļoties, tu lido virs pilsētas namu jumtiem, kuri paliek arvien mazāki un mazāki, līdz tie atgādina krāsainus laukumiņus mozaīkā.
Kad Tu esi sasniedzis virsotni, tevi sagaida Sarajevas Olimpiskā mantojuma liecība – Olimpiskie rinķi un kāds negaidīts pārsteigums. Kalna virsotnē savā nodabā pastaigājas savvaļas zirgi. To gaita ir cēla un viņu gludie kažoki mirdz saulē. Bet, kaut arī šos majestātiskos dzīvniekus ir interesanti vērot, atceries, ka tev ir jābūt uzmanīgam un tu nedrīksti tiem tuvoties, jo, ja savvaļas zirgi jutīsies apdraudēti tie var uzbrukt. Un cilvēks nav spējīgs mēroties spēkiem ar zirgu.
Arī panorāmas skati no kalna virsotnes ir tikpat aizraujoši, kā kalna iemītnieki. Šodien apkārt valda dūmaka. Zili, miglā tīti kalni stiepjas tik tālu cik vien ar aci ir iespējams saskatīt. Bet to ielenkumā, kā mazas sēkliņas sabiruši Sarajevas namu jumti. Domāju, ka šo idillisko skatu tu neaizmirsīsi vēl ilgi.
Pastaiga pa olimpisko mantojumu: Sarajevas bobsleja trase
Daudz kas ir mainījies kopš laika, kas 1984 gadā Sarajeva rīkoja Ziemas Olimpiskās spēles. Bet dažas relikvijas no šī īpašā notikuma ir saglabājušās līdz pat šai dienai. Viena no tām ir Vučko, jautrais vilka maskots, kura seju atradīsi uz neskaitāmiem suvenīriem un plakātiem. Un otra ir pamestā bobsleja trase, kura atrodas īsas pastaigas attālumā no Sarajevas trošu vilcieniņa augšējās stacijas.
Šī trase ir reizē fascinējoša un spocīga. Betona struktūra, pa kuru kādreiz traucās bobsleji un kuru piepildīja skatītāju ovācijas, tagad ir aizaugusi ar augiem un izrotāta ar košiem grafiti. Daži saka, ka tā ir pārtapusi par brīvdabas galeriju, bet es nespēju nedomāt par to, kā ielu mākslas krāsas tikai mēģina apslēpt trases lēno bojāeju. Tāpēc sajūta pastaigājoties pa Sarajevas olimpisko bobsleja trasi ir drīzāk saldskāba. Šī vieta atgādina gan par pilsētas spožo slavas mirkli, gan par laika neapturamo ritējumu.
Bet, ja šis piedzīvojums Tev ir radījis interesi par 1984. gada Olimpisko spēļu rezultātiem, tos ir pavisam viegli atrast šajā saitē.
Un kādas ir tavas domas?
Kaut arī ir tik daudz interesantu lietu ko apskatīt Sarajevā, man šķiet, ka tieši stāsti, ko šī pilsēta stāsta, izceļ to uz citu pilsētu fona. Tāpēc, ja Tu esni nolēmis Sarajevu apmeklēt (ko es, protams, rekomendēju), noteikti izlasi visu pieejamo informāciju, un klausies vietējo stāstos. Visi gidi un tūrisma sfēras darbinieki, kurus es sava Bosnijas un Hercegovinas ceļojuma laikā sastapu, šķita patiesi labsirdīgi un gatavi padalīties ar stāstiem par vēsturi un tradīcijām, kas ir izveidojuši Sarajevu par to košo un neaizmirstamo pilsētu, kāda tā ir šobrīd.
Biežāk uzdotie jautājumi par ceļošanu uz Sarajevu, Bosnijā un Hercegovinā
Vai Sarajevu iespējams apceļot kājām?
Mēs izmantojām auto, lai nokļūtu no Airbnb līdz pilsētas centram. Bet no pilsētas centra gandrīz visi rakstā minētie apskates objekti Sarajevā ir sasniedzamas ar kājām. Vienīgais izņēmums ir Sarajevas Olimpiskā kalna virsotne. Lai tur nokļūtu Tev nāksies braukt vai nu ar auto, vai kā mums – ar trošu vilcieniņu.
Ko apskatīt Satajevā, ja man ir pavisam ierobežots laiks?
Ja man būtu pavisam maz laika un es varētu izvēlēties tikai vienu vai divus apskates objektus Sarajevā, es rekomendētu doties uz tirgu un apskatīt Sarajevas sebilj strūklaku. Abas šīs vietas perfekti atspoguļo Sarajevas dzīvīgo atmosfēru.
Kādus ēdienus nogaršot Sarajevā?
Rekomendācijas atradīsi rakstā par Sarajevas ēdiena tūri.
Dodies tālāk par Sarajevu?
Pilnais Horvātijas un Bosnijas un Hercogovinas maršruts