Daudzi Francijas pilsētu Grenobli atpazīst kā kalnu sporta un inovāciju centru. Bet vai tu zināji, ka Grenoble ir arī pilsēta kurā lejā no kalna vijas cietokšņa tuneļi un muzeja stāsti atbalsojas sena klostera sienās?
Ja tu meklē, ko apskatīt Grenoblē, ļauj man tevi aizvest vienas dienas virtuālā ekskursijā pa šo šarmanto pilsētu, kas mājo Francijas kalnu pakājē.
Atrašanās vieta: Grenoble, Francijā
Izmaksas: Bezmaksas, izņemot pusdienas un trošu vilcieniņu – tajā jāpērt biļete
Ilgums: 1 diena
Kā nokļūt: Ar auto / sabiedrisko transportu līdz centram, pēc tam visi objekti ir sasniedzami ar kājām
Šis piedzīvijums ir daļa no Francijas ceļojuma maršruta
Cukura enerģijas deva vienā no Grenobles buladžērijām
Vai tu vari apgalvot, ka esi bijis Francijā, ja neesi baudījis kādu svaigi ceptu gardumu franču beķerejā? Domāju, ka vizīte kādā no neskaitāmajām bulandžērijām, kurās smaržo pēc tikko ceptas maizes un kur nereti ir vien pāris galdiņu, ir neatņemama Francijas ceļojuma pieredze.
Visgrūtākais vienmēr ir izvēlēties, kura no bulciņām, kūciņām, eklēriem un tartēm būs tā īstā un vienīgā. Mana šīs dienas izvēle kritusi uz Paris-Brest – delikātu kūku, kas pildīta ar karamelizētu riekstu krēmu. Šis gardums, radīts par godu slavenajām velobraukšanas sacīkstēm no Parīzes uz Brestu, ir trekns, grēcīgi salds un dos man enerģiju staigāt pa Grenobli līdz pat pusdienām.

Bet kuru svaigi cepto našķi izvēlēsies tu? Varbūt kādu sviestainu, plēkšņainu kruasānu?
Ko apskatīt Grenobles vecpilsētā?

Piestāj Grenobles Saint-André laukumā
Es teiktu, ka Grenobles vecpilsēta ir vismazāk tūristiskā no Francijas vecpilsētām, kurās pabiju sava Francijas ceļojuma laikā. Bet, ja vēlies pablandīties pa ielām, un apmeklēt pāris apskates vietas Grenobles vecpilsētā, es ieteiktu doties uz Saint-André laukumu. Kāpēc? Tāpēc, ka šis laukums ir kādreizējās Dofinē provinces spēka centrs, kurā līdzās sadzīvo vairākas nozīmīgas celtnes.

Laukuma sirdī slejas tumša bruņinieka skulptūra. Tas ir franču kareivis un militārais līderis Chevalier de Bayard, plašāk pazīstams kā bruņinieks, kas nepazīst vainas un baiļu. Viņa skatiens ir vērsts uz iespaidīgo Dofinē parlamenta ēku. Vai zināji, ka pirms revolūcijas Francijas parlamenti bija otrs nozīmīgākais politiskais spēks aiz karaļa? Izrādās, ka reģiona parlaments pat varēja atteikties ieviest Francijas karaļa likumus, ja tika nolemts, ka šie likumi nenes labumu reģionam, kuru parlaments pārvaldīja.

Arī pēc revolūcijas Dofinē parlamenta ēka nezaudēja savu nozīmīgumu un kļuva par tiesas namu. Tā kā ēka būvēta trīs fāzēs, tā lepojas ar daudzkrāsainu fasādi. Vecākā ēkas daļa dzimusi 15. gadsimtā, pelēkzilais labais spārns tika pievienots 16. gadsimtā, bet bēšais kreisais spārns ansamblim pievienojās tikai 19. gadsimta beigās. Apbrīnojot ēku, noteikti pievērs uzmanību dekoratīvajām detaļām uz fasādes, piemēram, ģērboņiem.
Pretī parlamentam slejas vēl viena nozīmīga ēka – Saint-André baznīca, kas 13. gadsimtā tika būvēta kā Dofinē dzimtas kapenes. Šī ķieģeļu baznīca ir izcils gotiskās arhitektūras piemērs, kuras atpazīstamākā iezīme ir asumainais tornis, kas tiecas pret debesīm.

Apskati Grenobles Grenette laukumu
Ja ar vienu Grenobles vecpilsētas skvēru tev ir par maz, otrs laukums, ko apskatīt Grenoblē, ir kādreizējais tirgus laukums Place Grenette. Šeit, krāsainu namu ielenkumā, tu atradīsi skaistu, senu strūklaku, ko rotā četri eņģeļi, kuri sēž uz delfīniem, kas simbolizē Dofinē reģionu.

Es jau vairākas reizes šodien esmu pieminējusi Dofinē reģionu, un pastāv iespēja, ka tu par to neko daudz neesi dzirdējis, tāpēc, domāju, ka ir īstais laiks doties uz Dofinē muzeju, lai uzzinātu vairāk par šī senā reģiona vēsturi un tradīcijām.
Grenobles promenādes krāsu spēle
Lai nokļūtu līdz muzejam, ir jāšķērso Isēras upe, taču gājiens pāri tiltam nav tikai loģistikas nepieciešamība – tā ir arī iespēja izbaudīt vienu no skaistākajiem skatiem Grenoblē. Šeit ledaini zilais ūdens traucas pāri gaišiem akmentiņiem nokaisītajai upes gultnei, un gar upes malu, cik tālu vien var saskatīt, rindojas krāsainas ēkas.

Ja būsi pacietīgs, pēc brīža skatu papildinās arī Grenobles “burbuļi” – ikoniskais trošu vilcieniņš ar apaļajām kabīnēm, kas nogādā cilvēkus augšup un lejup no kalna. Bet, ja tev nav laika gaidīt, vienkārši paskaties uz augšu, kur visā savā varenībā slejas Grenobles Bastīlija. Šis ir viens no tiem filmu cienīgajiem skatiem, ko noteikti gribas iemūžināt fotogrāfijā.
Bet, kad mirklis noķerts, dosimies augšup, kur, mazāk nekā pusceļā, mūs gaida viens no Grenobles interesantākajiem muzejiem.
Ieskaties vēstures grāmatas lappusēs Dofinē muzejā
Kas tad īsti ir Dofinē? Īsumā – Dofinē bija vēsturiska province Francijas Alpos, kas apvienoja mūsdienu Isēras, Augsto Alpu un Dromas teritoriju. Un Grenobla bija šīs provinces galvaspilsēta. Taču, ja tevi interesē pilnais stāsts par šī fascinējošā reģiona vēsturi un tradīcijām, to iespējams izzināt Dauphinois muzejā, kas iekārtots skaistā 17. gadsimta sieviešu klostera ēkā.

Dofinē muzeja reliģiozais slānis
Dofinē muzejs ir kā sīpols – tam ir daudzi slāņi.
Mūsu ekskursija sākas klostera senajos gaiteņos, kur sienas čukst stāstus par mūķenēm, kuras šeit kādreiz dzīvoja, un par to, kā šī ēka pārtapa no reliģiskas celtnes par muzeju.
Šeit atradīsi arī kapelu, kuras apgleznotie griesti liks tavai elpai aizrauties sajūsmā. Pirmajā brīdī šķiet, ka cauri gleznojumiem vijas delikātas mežģīnes, taču, ja ieskatīsies rūpīgāk, ieraudzīsi, ka tajās slēpjas eņģeļi.
Miera oāze Grenobles sirdī
Tālāk durvis mūs ieved muzeja zaļajos dārzos, kur 17. gadsimta arhitektūra perfektā harmonijā savijas ar dabu. Šajā slepenajā miera ostā tevi sagaida koki, raibas dobes, kas pilnas ar garšaugiem un zālītēm, un vairāki soliņi, kas aicina piesēst.
Lai gan joprojām esam pašā Grenobles centrā, par ko liecina skaistais panorāmas skats uz jumtu jūru rokas stiepiena attālumā, šeit nav ne kņadas, ne burzmas, ne uztraukumu. Ir tikai miers.

Mītiska satikšanās Dofinē muzeja iekšpagalmā
Tad mēs dodamies atpakaļ iekšā, lai jau pēc īsa brīža atkal sajustu saules starus uz savas ādas klostera slepenajā iekšpagalmā, ko ieskauj arku rinda.
Un izrādās – šeit dzīvo pūķis! Tā milzīgais, zvīņainais koka ķermenis met līkumus cauri pagalmam, un šķiet, ka tūlīt, tūlīt no zemes pacelsies arī galva.

Dofinē muzeja vēstures slānis
Pēc šīs mistiskās pieredzes ir laiks noskaidrot, kādus interesantus faktus stāsta Dofinē muzeja vēstures ekspozīcijas. Izstāžu telpās tu atradīsi karšu projekcijas, video un instalācijas, kas atspoguļo ainas no cilvēku dzīves šajā Francijas kalnu reģionā.
Vai tu zināji, ka maize daļā kalnu ciematu bija liels deficīts, un to cepa tikai reizi gadā? Kad pienāca lielā maizes cepšanas diena, viss ciemats sanāca kopā, lai maizi izceptu, un katras ģimenes kukulis tika apzīmēts ar speciālu maizes zīmogu, lai cilvēki varētu atpazīt, kura maizīte pienākas kurai ģimenei.
Šī ekspozīcija noteikti parādīja man, ka daži no pieņēmumiem par dzīvi kalnos, kas man iepriekš bija, ir pilnīgi aplami.
Izstāde Grenobles kalnu sporta faniem
Savukārt tiem, kuriem sirdī iekritusi sniegotu kalnu nogāžu iekarošana, varētu būt interesanti noskaidrot, kā kalnu slēpošanas un snovborda ekipējums izskatījās senāk. Jāsaka, ka dažas no slēpēm, ko kopā ar jautriem plakātiem un foto atradīsi muzeja kalnu sporta izstādē, drīzāk iebiedē, nekā rosina vēlmi tās stiprināt sev pie kājām.
Vienīgais mīnuss, par ko jābrīdina, ir tas, ka šajā stāvā ir ļoti maz informācijas angļu valodā, un visi apraksti ir franču valodā.
Izbaudi pusdienu piedāvājumu kādā no Grenobles restorāniem
Man rūc vēders. Vai arī tu pēc iepriekšējajiem piedzīvojumiem esi izsalcis? Tad es domāju, ka ir pienācis laiks pabaudīt franču virtuvi.
Restorāni nav lēti, bet, ja vēlies papusdienot Grenoblē maciņam nedaudz draudzīgākā veidā, es ieteiktu izmēģināt pusdienu piedāvājumu. Darbadienās, noteiktā laika posmā, daudzi franču restorāni Grenoblē piedāvā izbaudīt trīs kursu pusdienas par fiksētu cenu. Šādi tev nebūs izvēles, kuru ēdienu pasūtīt, bet kopējā cena uzkodai, pamatēdienam un desertam būs lētāka nekā pasūtot šos trīs ēdienus atsevišķi.

Pēc pie sienas piestiprinātās ēdienkartes iztulkošanas ar Google Translate (Francijā nevar paļauties, ka atradīsi ēdienkarti angļu valodā), mana izvēle krīt uz nelielu, šarmantu franču restorānu, kurā skan viegla franču mūzika. Ir gan jāņem vērā, ka pusdienlaikā restorāni piepildās ātri, tāpēc, ja izaicini savu veiksmi, cierējot uz galdiņu bez rezervācijas, ir jāierodas laicīgi, tikko kā dienas piedāvājums kļūst pieejams.

Šoreiz baudīsim pīles salātus (uzkoda) un desiņas, ko pasniedz ar medainu saldo kartupeļu biezeni un sēņu mērci (pamatēdiens). No deserta gan es atteikšos, jo savu cukura devu jau dabūju no rīta, ēdot kūkas.
Ko apskatīt Grenobles Bastīlijā?

Lidojums Grenobles “burbuļos”(trošu vilcieniņā)
Maksas aktivitāte – cenas un darbalaiki
Mēs varētu uzkāpt Bastīlijas kalnā, bet kāpēc gan nepataupīt spēkus kāpšanai lejā un izvēlēties ceļu, kas liek vēderam iekņudēties? Es runāju par Grenobles “burbuļiem” – trošu vilcieniņu, kas atgādina ziepju burbuļu rindu un nogādā tūristus kalna virsotnē aptuveni 6 minūtēs. Šis ikoniskais tūrisma objekts tika atvērts 1934. gadā, padarot to par vienu no pasaules vecākajiem trošu vagoniņiem pilsētā, kas darbojas līdz pat šai dienai. Bet neuztraucies par drošību – kopš 1934. gada tehnoloģijas ir attīstījušās, un trošu vilcieniņš ir vairākkārt uzlabots.
Kamēr “ziepju burbulis” mūs nes arvien augstāk, Grenoble zem tavām kājām paliek arvien mazāka un mazāka, līdz pilsētas nami pārvēršas par krāsainu laukumu jūru.

Kad esam nonākuši virsotnē, mēs dodamies uz skatu platformu, no kuras paveras fantastisks skats uz pilsētu. Tālu lejā, dūmakainu kalnu ieskautā Grenoble stiepjas visos virzienos, gluži kā dzīva karte.
Es esmu redzējusi daudz šādu pilsētas panorāmas skatu, tāpēc mēģinu katrā atrast kaut ko unikālu. Grenobli no citām pilsētām atšķir tas, ka cauri pilsētai, tik tālu, cik vien iespējams saskatīt, stiepjas gara, taisna līnija, kas pāršķeļ namu jūru divās daļās. Tā ir Cours Jean Jaurès – viena no Eiropas garākajām taisnajām ielām.

Grenobles Bastīlijas slepenās ejas
Bet tagad ir laiks tuvāk iepazīt pašu Grenobles Bastīliju! Šis kalns izsenis ir bijis nozīmīgs punkts militārajā stratēģijā, bet cietoksnis, kuru tu šeit redzi šodien, ir būvēts laika posmā no 1823. līdz 1848. gadam, lai pasargātu Grenobli no potenciāliem iebrukuma draudiem.
Par laimi, vadoties pēc informācijas, ko atradu internetā, Bastīlija nav bijusi lielu, asiņainu kauju epicentrs, kas nozīmē, ka par spokiem mums šoreiz nav jāsatraucas.
Tā kā kalna virsotne ir ideāls novērošanas punkts un to ir visgrūtāk ieņemt, tieši šeit atrodas cietokšņa nozīmīgākā daļa. Lielās mūra sienas bez jebkādas kripatiņas krāsas vai dzīvīguma izskatās diezgan baisi un liek justies mazliet neomolīgi.

Bet es teiktu, ka īstais piedzīvojums sākas tad, kad tu dodies lejā no kalna, jo tieši tur tu vari sajusties kā spiegu datorspēlē. Taciņas vijas lejup, vienu pēc otra atklājot cietokšņa noslēpumus. Pēc kārtējā pagrieziena šauras trepes mūs aizved uz zemāka līmeņa balkonu, no kura paveras gandrīz tikpat iespaidīgs skats kā no augšas. Bet kas tad tas? Tur, kreisajā pusē? Tā ir arka akmens sienā ar metāla režģa durvīm, aiz kurām slēpjas tunelis. Šķiet, ka eja ved lejā, bet iekšā valda tumsa, un otru galu nav iespējams saskatīt.
Kamēr mēs tā stāvam un prātojam, mums garām pasteidzas skrējējs, kas zibens ātrumā pazūd tuneļa tumsā. Laikam jau mums jādara tāpat, tikai mazākā ātrumā.
Uz brīdi tevi aptver pilnīga tumsa, un ir grūti saprast, kur ir katrs nākamais pakāpiens. Bet, kad rodas sajūta, ka tumsa ir mūs pilnībā aprijusi, otrā galā parādās gaisma. Esam iznākuši no tuneļa stāvu zemāk un varam atviegloti uzelpot.

Izrādās, ka Grenobles Bastīlija ir pilna ar šādām slepenām ejām un balkoniem. Dažas takas ved mūs tuvāk pilsētai, bet citi tuneļi šķiet aizved pa sānceļiem uz betona kambariem ar lieliem arkveida logiem un mazu akmens tornīti. Izskatās, ka šī varētu būt vieta, kur novietot savu labāko snaiperi. Jebkurā gadījumā gājiens lejā, manuprāt, ir interesantākā Bastīlijas daļa.

Bonuss: Ko apskatīt netālu no Grenobles? Idejas izbraucieniem ārpus pilsētas
Kalnu pārgājiens uz Lac du Lauvitel ezeru
Aptuveni stundas brauciena attālumā no Grenobles tu atradīsi vienu no skaistākajiem kalnu pārgājienu maršrutiem šajā reģionā – Lac du Lauvitel taku. Pastaiga cauri zaļojošajiem mežiem pati par sevi ir bauda acīm, bet saldajā ēdienā takas galā tevi sagaida tīrs, cilvēka roku neskarts kalnu ezers. To sargā dabas parks un kalni, kas Lac du Lauvitel ieskauj. Mierīgās dienās šo kalnu silueti atstarojas tīrajā ezera ūdenī, bet lietainā laikā ainu papildina dūmaka, kas ceļas no ūdens un izpludina citādi asās kalnu līnijas.

Vizilles pils
Grenoblē ir cietoksnis, bet pārsteidzošā kārtā, nav pils. Tāpēc lai piepildītu savu Francijas ceļojuma piļu kvotu, vari doties uz Vizille, kur kopš 14. Gadsimta slejas viena no reģiona iespaidīgākajām pilīm.
Es vēlētos, kaut varētu tev pastāstīt par pils dārzu un revolūcijas muzeju, kas slēpjas tās vēderā, bet es netīšām uz pili aizbraucu dienā, kad tā bija ciet, un varēju apbrīnot tās masīvās, laika zoba skartās sienas tikai no ārpuses. Blakus pilij atradīsi arī senu, pa pusei aizaugušu dārzu, kurā slēpjas drupas un skatu vieta uz Vizilles namiem.

Un kādas ir tavas domas?
Grenoble mani pārsteidza. Jāatzīst, ka vecpilsētā, diemžēl neattaisnoja manas cerības, bet ēdiens un muzejs tās divreiz pārspēja. Un kurš būtu domājis, ka izpētīt visus Bastīlijas cietokšņa stūrīšus būs tik interesanti? Ceru, ka šis kalpos kā atgādinājums tam, ka ceļojot vajag ar atvērtu prātu, jo var gadīties, ka visinteresantākās izrādīsies tās vietas, kuras parasti nav tavā gaumē.

Apskati pilno Francijas Alpu ceļojuma maršrutu